Drugi PDA simpozij, 1984: pred hotelom Palace v Portorožu
foto Damjan Gale
Piranski dnevi arhitekture (PDA) so mednarodna arhitekturna konferenca z eno najdaljših tradicij na svetu. Odvijajo se vse od leta 1983, vsako leto konec novembra v očarljivem gledališču Tartini v srednjeveškem mestu Piran, od leta 2019 pa zaradi nepredvidljivega poplavljanja morja v Avditoriju Portorož. Pobudniki PDA so slovenski arhitekti. Do leta 2008 so takrat simpozij organizirale Obalne galerije Piran, od leta 2008 do 2015 skupaj z Galerijo DESSA, od 2015 pa je nosilec in organizator PDA konference in nagrade Piranesi Galerija DESSA, soorganizator pa Obalne galerije Piran. Med leti 1986 in 2007 je organizacijskemu odboru predsedoval ustanovni član arhitekt prof. Vojteh Ravnikar (1943–2010). Od leta 2008 novi organizacijski odbor vodi arhitektka Maja Ivanič.
Namen konference je ovrednotiti družbeno arhitekturno stanje in predstaviti najbolj inovativne ideje sodobne arhitekturne in prostorske produkcije, ki skozi razumevanje in spoštovanje geografskega in kulturnega konteksta ohranja kulturno identiteto in raznolikost.
Na konferenci je predavalo veliko svetovno priznanih arhitektov, med njimi Friedrich Achleitner, Boris Podrecca, Heinz Tesar, Luigi Semerani, Gino Valle, Eduardo Souto de Moura, Alvaro Siza Vieira, Peter Zumthor, Enrique Miralles, Sverre Fehn, Kenneth Frampton, David Chipperfield, Wang Shu, Bijoy Jain … Mnogi med njimi so kasneje v karieri prejeli prestižne mednarodne arhitekturne nagrade, kot so Pritzkerjeva nagrada, evropska nagrada Mies van der Rohe ali bienalni beneški arhitekturni lev.
PDA konferenco vsako leto spremlja tudi vrsta arhitekturnih dogodkov. Med njimi je najpomembnejša razstava za prestižno mednarodno nagrado Piranesi.
Nagrada Piranesi je prva mednarodna arhitekturna nagrada v Republiki Sloveniji. Nastala je v sklopu mendarodne konference Piranski dnevi arhitekture, podeljujejo pa jo Galerija DESSA, Obalne galerije Piran in mednarodna žirija Piranesi. Prvič je bila podeljena leta 1989 srbskemu arhitektu Bogdanu Bogdanoviću za Spominski park Dudik v Vukovarju na Hrvaškem.
Nagrada, ki se imenuje po italijanskem umetniku iz 18. stoletja, Giovanniju Battista Piranesiju (1720–1778), čigar družinske korenine naj bi bile iz Pirana, nagrajuje najboljše arhitekturne realizacije, nastale v zadnjih dveh letih na območju držav Centralne Evrope: Avstrije, Češke, Grčije, Hrvaške, Italije, Madžarske, Slovaške in Slovenije, leta 2018 se je pridružila Srbija, leta 2019 Bosna in Hercegovina, leta 2020 pa še Črna Gora.
Projekte, ki so v sklopu PDA konference razstavljeni na mednarodni razstavi Piranesi, vsako leto konec oktobra izberejo in nominirajo nacionalni selektorji zgoraj omenjenih držav. Vsak selektor lahko nominira pet projektov.
Del razstave za nagrado Piranesi je tudi mednarodna (od 2008) študentska razstava, na kateri sodeluje 21 evropskih arhitekturnih fakultet – Gradec, Spittal, Dunaj, Banja Luka, Mostar, Sarajevo, Split, Zagreb, Solun, Budimpešta, Ferrara, Pescara, Trst, Podgorica, Bratislava, Ljubljana, Maribor, Beograd, Novi Sad, Kragujevac, AA London. Študentski selektorji posamezne fakultete nominirajo po dva projekta, izdelana v zadnjih dveh študijskih letih.
Za nagrado Piranesi tekmuje okoli 55 arhitekturnih realizacij in 42 študentskih projektov. Prestižno nagrado Piranesi, dve častni priznanji Piranesi in študentsko častno priznanje Piranesi izbere mednarodna žirija Piranesi, sestavljena iz vsakoletnih PDA predavateljev, podeli pa jo častni pokrovitelj PDA konference.
Z nagrado Piranesi so bili nagrajeni raznoliki projekti različnih velikosti in programov, v katerih se zrcali odnos sodobne arhitekture do naravnega, kulturnega, zgodovinskega in socialnega konteksta.
Vojteh Ravnikar (1943–2010), predsednik PDA 1986–2007
Anton Biloslav (1946–2013), ravnatelj OGP 1975–2012
Matjaž Garzarolli (1948–2018)
Sonja Ana Hoyer
Ranko Novak
Boris Podrecca
Luciano Semerani (1933–2021)
od 1983 do 2008
Vojteh Ravnikar (1943–2010), predsednik PDA 1986–2007
Anton Biloslav (1946–2013), ravnatelj OGP 1975–2012
Majda Božeglav-Japelj
Tomaž Brate (1963–2008)
Matjaž Garzarolli (1948–2018)
Sonja Ana Hoyer
Andrej Hrausky
Jurij Kobe
Janez Koželj
Tone Mikeln
Mirko Mršnik
Ranko Novak
Boris Podrecca
Luciano Semerani (1933–2021)
Branko Silađin
Marjan Vrabec
Giovanni Vragnaz
Matevž Čelik
Tadej Glažar
Marsko Studen
Maja Vardjan
od 2008
Ana Struna Bregar
Tanja Barle
Katarina Čakš
Drugi PDA simpozij, 1984: pred hotelom Palace v Portorožu
foto Damjan Gale
KONTAKT
Nosilec in organizator projekta mednarodne konference Piranski dnevi arhitekture in mednarodne arhitekturne nagrade Piranesi je
DESSA arhitekturni center
Židovska steza 4, SI-1000 Ljubljana.
informacije pida@pida.si
nagrada Piranesi piranesi@pida.si
pokrovitelji sponsor@pida.si
SPLOŠNI POGOJI
PIŠKOTKI
ARHIV
TEME
PREDAVATELJI PO DRŽAVAH
PREDAVATELJI PO LETIH
PIRANESI NAGRADE
PIRANESI NOMINACIJE
NOVINARJI
AKREDITACIJA
SPOROČILO ZA MEDIJE
PDA LOGO
V MEDIJIH
SLOVENSKI MEDIJI
MEDNARODNI MEDIJI
POZOR!
Vljudno naprošamo obiskovalce, da se držijo ev. protikoronskih ukrepov. PDA konferenca, spremljevalne razstave, kolateralni dogodki in podelitev nagrade Piranesi so javni dogodki v javnih in odprtih mestnih prostorih. Organizator ter mediji si pridržujejo pravico objave fotografij in video materiala PDA konference, spremljevalnih razstav in podelitve nagrade Piranesi v promocijske in arhivske namene.